Results – Chelmsford Open 2015

Team Results

1.     Carlson Gracie Team
2.     Roger Gracie Academy
3.     RGA Mill Hill
Competition MEN GI       
Age Adult      
Division Blue
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Sean Whyte Carlson Gracie Team
Second Rama Nallamilli Carlson Gracie Team
Third Zehmir Hussain Axis UK
Weight Heavy
Place First Name Last Name Team
First Elliot Roberts Carlson Gracie Team
Second Ludovic Nyemba Origin BJJ
Third Rory Jackson Carlson Gracie Team
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Morgan Reid Checkmat
Second Ben Robson Chris Rees Academy
Third Dmitrijs Konstantinovs Carlson Gracie Team
Weight Light Feather
Place First Name Last Name Team
First Tommy Yip Carlson Gracie Team
Second Nico Froehlich Roger Gracie Academy
Third Diego Silva Carlson Gracie Team
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Louis Corazza RGA Mill Hill
Second Alisha Ahmad Carlson Gracie Team
Third Richce Worrell NineNine Europe
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Filip Wilczynski Carlson Gracie Team
Second Josh Ayres Kings Lynn BJJ
Third Giedrius Skara Roger Gracie Academy
Division Purple
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First James Costa Carlson Gracie Team
Second Josh Kennedy Icon Jiu Jitsu Team
Third Nicholas Bracey Gracie Barra
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Motunrayo Akinola Michael Russell BJJ
Second Daddy Kabuiku Icon Jiu Jitsu Team
Third Pawel Sujewicz Carlson Gracie Team
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Bryn Jenkins Chris Rees Academy
Second Luke Holness Carlson Gracie Team
Third Ben Bradbury Carlson Gracie Team
Weight Ultra Heavy
Place First Name Last Name Team
First Adam Ellis Andy Roberts BJJ
Second Russ Grant Carlson Gracie Team
Division White
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Tal Bajwa Icon Jiu Jitsu Team
Second Jake Moseley Nova Gerecao uk
Third Henry Timson Carlson Gracie team
Weight Heavy
Place First Name Last Name Team
First Raphael Arie Fight City Gym
Second Ben Micklewright Carlson Gracie Team
Third James King Carlson Gracie Team
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Adam Clarke Icon Jiu Jitsu Team
Second Stelvio Costa Gracie Barra
Third Jordan Singh Bromley Combat Sports
Weight Light Feather
Place First Name Last Name Team
First Linas Mickevicius Carlson Gracie Team
Second Piotr Krysta Carlson Gracie Team
Third Byron Cox Carlson Gracie Team
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Vadim Tevjasov Icon Jiu Jitsu Team
Second Alex Tansel Gracie Barra
Third Connor Scott Carlson Gracie Team
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Attila Vajda Carlson Gracie Team
Second Gareth Davies Roger Gracie Academy
Third Ross Young Roger Gracie Academy
Weight Super Heavy
Place First Name Last Name Team
First Shane Carter Carlson Gracie Team
Second Stevie Mayo The Den Fight Centre
Weight Ultra Heavy
Place First Name Last Name Team
First Lukas Jamriska Carlson Gracie Team
Second Tomasz Kuleczka S21 99
Third Rikki Rowe Lamude BJJ
Age Master 1      
Division Blue
Weight Heavy
Place First Name Last Name Team
First James Berry Carlson Gracie team
Second Lester Lumbad Axis UK
Third Abi Akinyemi Carlson Gracie Team
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Jason Berry Carlson Gracie Team
Second Alvin Navarro Carlson Gracie Team
Third Drew Beattie MMA Clinic
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Jack Burrell RGA Mill Hill
Second James Piscina Carlson Gracie Team
Third Alan Patrick Michael Russell BJJ
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Pawe Sznel S21 99
Second Romas Vizgirda Carlson Gracie Team
Third Jordan Gavel Carlson Gracie Team
Weight Super Heavy
Place First Name Last Name Team
First Daniel Samulek S21 99
Second Dan Atwell Lamude BJJ
Division Brown
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Chris Heerey Lamude BJJ RGA Mill Hill
Second Stephen Stanley Carlson Gracie Team
Third Stuart Anderson Arlans Siqueira BJJ
Division Purple
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Gary Howe Carlson Gracie Team
Second Colin Todd Arlans Siqueira BJJ
Third Martin Luff Carlson Gracie Team
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Artur Purgal S21 99
Second Luke Lofters Brasa 99
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Ben Sulston Carlson Gracie Team
Second Murshid Salman Carlson Gracie Team
Third Daniel Barnes Michael Russell BJJ
Division White
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Jazz Bhandal Axis UK
Second Shehraz Mohammed Carlson Gracie Team
Third Thomas Rix Norwich BJJ
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Grzegorz Zytkiewicz Carlson Gracie Team
Second Andrew Nichols Carlson Gracie Team
Third Jack Webster Icon Jiu Jitsu Team
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Ryan Steadman Gracie Barra
Second Tomasz Oracz Roger Gracie Academy
Weight Super Heavy
Place First Name Last Name Team
First Tomas Juraitis Roger Gracie Academy
Second Jay Provan Roger Gracie Academy
Third Mike Gammon Carlson Gracie Team
Age Master 2      
Division Blue
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Daniel Collins Roger Gracie Academy
Second Marc Thompson Carlson Gracie Team
Third James West Michael Russell BJJ
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Geoff Clements Axis UK
Second James Butler Michael Russell BJJ
Third Adam Wiles IPPON
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Paul Donovan Lamude bjj
Second Paul Hindley Carlson Gracie Team
Weight Super Heavy
Place First Name Last Name Team
First William Halewood Gracie Garcia
Second Ralph Baptista P360 Academia de Jiu Jitsu
Division Purple
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Alistair Tweed Carlson Gracie Team
Second Sam Halligan Carlson Gracie Team
Division White
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Pauric Henry Team Torres Derry
Second Ivan Corsby Romford MMA Clinic
Third Stan Hohovs Axis UK
Weight Heavy
Place First Name Last Name Team
First Andrew Cole Bromley Combat Sports
Second David Parr
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Gustavo Real Axis UK
Second Alex Veitch Cesar Lima Farringdon
Third Sion King Pedro Bessa
Weight Medium Heavy
Place First Name Last Name Team
First Wayne Pryor Arlans Siqueira BJJ
Second Alan Wycherley Carlson Gracie Team
Third Rob Hughes Bromley Combat Sports
Weight Middle
Place First Name Last Name Team
First Stephen Newman Carlson Gracie Team
Second Dominic Edwards Carlson Gracie Team
Third Peter Fletcher Carlson Gracie Team
Weight Super Heavy
Place First Name Last Name Team
First Tyrone Davis Brasa 99
Second Ady Ringrose Carlson Gracie Team
Third Stuart Puttock Carlson Gracie Team
Weight Ultra Heavy
Place First Name Last Name Team
First Steve Rogers Arlans Siqueira BJJ
Second Mark Griffith Carlson Gracie Team
Third Andrew Hill Carlson Gracie Team
Competition WOMEN GI      
Age Adult
Division Blue
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Helen Harper Andy Roberts BJJ
Second Natasha Kevat Carlson Gracie Team
Third Emma Chamberlain Carlson Gracie Team
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Ffion Eira Davies Chris Rees Academy
Second Pheobe Vaughan Michael Russell BJJ
Third Rachel Golden Carlson Gracie Team
Division White
Weight Feather
Place First Name Last Name Team
First Aimee Fairburn Nova Geracao UK
Second Danielle Fahey Carlson Gracie Team
Weight Light
Place First Name Last Name Team
First Amanda Legault Fight Star Academy
Second Rachel Griffith Carlson Gracie Team
Third Jennifer Harper Carlson Gracie Team
Competition MEN GI ABSOLUTE
Division Blue
Absolute Place First Name Last Name Team
First Jack Burrell RGA Mill Hill
Second Ludovic Nyemba Origin BJJ
Third Louis Corazza RGA Mill Hill
Third Zehmir Hussain Axis UK
Division Purple
Absolute Place First Name Last Name Team
First Adam Ellis Andy Roberts BJJ
Second Gary Howe Carlson Gracie Team
Division White
Absolute Place First Name Last Name Team
First Vadim Tevjasov Icon Jiu Jitsu Team
Second Gustavo Real Axis UK
Third Attila Vajda Carlson Gracie Team
Competition WOMEN GI ABSOLUTE
Division Blue
Absolute Place First Name Last Name Team
First Natasha Kevat Carlson Gracie Team
Second Emma Chamberlain Carlson Gracie Team
Third Rachel Golden Carlson Gracie Team
Division White
Absolute Place First Name Last Name Team
First Rachel Griffith Carlson Gracie Team
Second Gemma Kane Carlson Gracie Team
Competition MEN NOGI    
Age Adult      
Belt Blue
Weight Feather
Place Last Name First Name Team
First Whyte Sean Carlson Gracie Team
Second Swaminathan Ramesh Carlson Gracie Team
Third West James Michael Russell BJJ
Weight Heavy
Place Last Name First Name Team
First Nyemba Ludovic Origin BJJ
Second Patrick Alan Michael Russell BJJ
Third Jackson Rory Carlson Gracie Team
Weight Light
Place Last Name First Name Team
First Robson Ben Chris Rees Academy
Second Nartey Aragorn Nemesis Gym
Third Konstantinovs Dmitrijs Carlson Gracie Team
Weight Light Feather
Place Last Name First Name Team
First Yip Tommy Carlson Gracie Team
Second Silva Diego Carlson Gracie Team
Third Courage Sam Carlson Gracie Team
Weight Medium Heavy
Place Last Name First Name Team
First Corazza Louis RGA Mill Hill
Second Haselup Daniel Nova Geraceo UK
Third Worrell Richce NineNine Europe
Weight Middle
Place Last Name First Name Team
First Skara Giedrius Roger Gracie Academy
Second Ayres Josh Kings Lynn BJJ
Weight Super Heavy
Place Last Name First Name Team
First Attwell Dan Lamude BJJ
Second Lovejoy Jason Junkboat MMA
Belt Purple
Weight Middle
Place Last Name First Name Team
First Jenkins Bryn Chris Rees Academy
Second Bradbury Ben Carlson Gracie Team
Third Kennedy Josh Icon Jiu Jitsu Team
Weight Ultra Heavy
Place Last Name First Name Team
First Kabuiku Daddy Icon Jiu Jitsu Team
Second Grant Russ Carlson Gracie Team
Third Ellis Adam Andy Roberts BJJ
Belt White
Weight Feather
Place Last Name First Name Team
First Mickevicius Linas Carlson Gracie Team
Second Timson Henry Carlson Gracie team
Third Woodman John Gracie Barra
Weight Heavy
Place Last Name First Name Team
First Zytkiewicz Grzegorz Carlson Gracie Team
Second Parr David
Third Prince Daniel Roger Gracie Academy
Weight Light
Place Last Name First Name Team
First Fernandez Kyle Matthew Carlson Gracie Team
Second Mohammed Shehraz Carlson Gracie Team
Third Bulger Jake Gracie Barra
Weight Light Feather
Place Last Name First Name Team
First Krysta Piotr Carlson Gracie Team
Second Cooper Craig Roger Gracie Academy
Weight Medium Heavy
Place Last Name First Name Team
First Tansel Alex Gracie Barra
Second Bolden Tommy Sx
Weight Middle
Place Last Name First Name Team
First Animashaun Jimi Fight City Gym
Second Young Ross Roger Gracie Academy
Third Davies Gareth Roger Gracie Academy
Weight Super Heavy
Place Last Name First Name Team
First Provan Jay Roger Gracie Academy
Second Ross Paul Sx Submission Wrestling
Third Kalonji M Christian Nova Geracao UK
Weight Ultra Heavy
Place Last Name First Name Team
First Kuleczka Tomasz S21 99
Second Jasiukiewicz Kamil Arlans Siqueira BJJ
Age Master 1      
Belt Blue
Weight Heavy
Place Last Name First Name Team
First Clements Geoff Axis UK
Second Berry James Carlson Gracie team
Weight Light
Place Last Name First Name Team
First Berry Jason Carlson Gracie Team
Second Brownsword Lee Fightzone London
Third Navarro Alvin Carlson Gracie Team
Weight Medium Heavy
Place Last Name First Name Team
First Burrell Jack RGA Mill Hill
Second Piscina James Carlson Gracie Team
Third Johnson Alex Carlson Gracie Team
Weight Middle
Place Last Name First Name Team
First Sznel Pawel S21 99
Second Vizgirda Romas Carlson Gracie Team
Third Earls Nathan Newport MMA
Belt Purple
Weight Medium Heavy
Place Last Name First Name Team
First Lofters Luke Brasa 99
Second Ranger Chris Arlans Siqueira BJJ
Third Salman Murshid Carlson Gracie Team
Belt White
Weight Middle
Place Last Name First Name Team
First Dugdale Hayden John Nova Geracao UK
Second Newman Stephen Carlson Gracie Team
Third Oracz Tomasz Roger Gracie Academy
Weight Heavy
Place Last Name First Name Team
First Arie Raphael Fight City Gym
Second Wycherley Alan Carlson Gracie Team
Age Master 2      
Belt Blue
Weight Medium Heavy
Place Last Name First Name Team
First Butler James Michael Russell BJJ
Second Wiles Adam IPPON
Weight Super Heavy
Place Last Name First Name Team
First Beames Steve Nova Geracao
Second Baptista Ralph P360 Academia de Jiu Jitsu
Belt White
Weight Light
Place Last Name First Name Team
First Hovenden Steve Nova Gerecao uk
Second Francis Jules New School BJJ
Third King Sion Pedro Bessa
Weight Super Heavy
Place Last Name First Name Team
First Davis Tyrone Brasa 99
Second Juraitis Tomas Roger Gracie Academy
Third Ringrose Ady Carlson Gracie Team
Competition WOMEN NOGI    
Age Adult      
Belt Blue
Weight Feather
Place Last Name First Name Team
First Harper Helen Andy Roberts BJJ
Second Chamberlain Emma Carlson Gracie Team
Third Pursey Emma Chris Rees Academy
Weight Light
Place Last Name First Name Team
First Davies Ffion Eira Chris Rees Academy
Second Golden Rachel Carlson Gracie Team
Competition MEN NOGI ABSOLUTE
Belt Blue
Absolute Place Last Name First Name Team
First Corazza Louis RGA Mill Hill
Second Berry Jason Carlson Gracie Team
Third Worrell Richce NineNine Europe
Third Patrick Alan Michael Russell BJJ
Belt Purple
Absolute Place Last Name First Name Team
First Ranger Chris Arlans Siqueira BJJ
Second Ellis Adam Andy Roberts BJJ
Belt White
Absolute Place Last Name First Name Team
First Zytkiewicz Grzegorz Carlson Gracie Team
Second Woodman John Gracie Barra
Third Juraitis Tomas Roger Gracie Academy
Competition WOMEN NOGI ABSOLUTE
Belt Blue
Absolute Place Last Name First Name Team
First Chamberlain Emma Carlson Gracie Team
Second Golden Rachel Carlson Gracie Team